Square D PowerPact J-Frame breaker, I-Line, therm, 225 A, 3 Pole, 600V AC, 25 kA JDA362256
PowerPact J-Frame breaker, I-Line, therm, 225 A, 3 Pole, 600V AC, 25 kA (Discontinued)
  • Mfr # JDA362256
  • Zoro # G4063279
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
JDA362256
Country of Origin
United States
Dimensions
Frame Size
J
Width
104 mm
Depth
86 mm
Height
191 mm
Min. Wire Size
3/0 AWG (Cu/Al)
Max. Wire Size
350 kcmil (Cu/Al)
Details
Item
PowerPact J-Frame breaker,I-Line,therm
Amps
225 A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Actuator
toggle
Circuit Breaker Mounting Style
I-Line Bracket
Max. AIR Rating
25 kA
Trip Type
Thermal Magnetic
Terminal Connection
I-Line, Lug
Phase Connection
CBA
High Amp Trip Setting
2250 A