  • Mfr # MG-100-A-9V-R
  • Zoro # G4721035
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
+/-0.25%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Size
1/4 in
Process Connection Type
NPT
Dial Size (In.)
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MG-100-A-9V-R
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Process Connection Size
1/4 in
Dial Size (In.)
3 in
Connection Size
Case Diameter
3 in
Case Depth
1.73 in
Nominal Dial Size
3 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Battery Size
9V
Details
Item
Digital Test Pressure Gauge
Accuracy
+/-0.25%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Type
NPT
Application
Pneumatics, Food Processing Industry, Hydraulics
Gauge Case Material
ABS
Series
MG-9V
Lens Material
N/A - No lens
Primary Pressure Range
0 to 100
Primary Scale Units
psi
IP/NEMA Rating
NEMA 4X
Hazardous Location Rating
Not Rated
Panel-Mountable
No
Blowout Safety Back
No
Resolution
Dependent on Range
Features
-1
Socket Material
304L Stainless Steel
Display
Backlit LCD
Case Material
ABS Thermoplastic
Case Color
Black
Includes
Instructions
Display Units
Bar & Mpa, psi
Powered By
9V Battery
Agency Compliance
RoHS
Digital Pressure and Vacuum Gauge Type
Digital Pressure Gauge
Calibration Certificate
Peak Hold
Yes
Number of Display Digits
4
Connection Type
MNPT
Standards
CE Certified, RoHS
Wetted Materials
Stainless Steel
Non-Sparking
Burst Pressure
15,000 psi
Includes Rubber Boot
Pressure Range Type
Pressure
Primary Display Units
psi
Accuracy Grade Gauge Type
Test
Accuracy Grade
Grade 3A
Process Temperature Range
14 Degrees to 140 Degrees F
Process Connection Gender
Male
Primary Display Range
0 to 100
Adjustable Set Points
Display Range
0 to 100 psi
Display Screen Type
LCD
Languages
English
Auto-Shutoff
Yes
Power Source
Battery
Compatible Process Media
Includes Calibration Certificate
Case Shape
Round
Weatherproof
Vibration Resistance
Sensor Material
316L Stainless Steel
Response Time
Less Than 1 ms
Ambient Operating Temperature Range
14 Degrees to 140 Degrees F
Pressure Gauge Type
Test Pressure Gauge
Includes Batteries
Batteries Included
Low Battery Indicator
Number of Digits
4
Sensor Type
Diaphragm
Backlit Screen
Includes Mounting Hardware
Automatic Shut-Off Time
5 min
Display Type
LCD
Operating Temperature Range
Pressure Measurement - Maximum
100 psi
NEMA Enclosure Rating
4X
Process Media Temperature - Minimum
14 Degrees F
Process Media Temperature - Maximum
140 Degrees F
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Includes Low Battery Indicator
No Low Battery Indicator
Pressure Measuring Units
Bar & Mpa, psi
Description
Digital Test Pressure Gauge, Accuracy +/-0.25 Percent, Gauge Case Material ABS, Nominal Dial Size 3 in, Lens Material N/A - No lens, IP/NEMA Rating NEMA 4X, Hazardous Location Rating Not Rated, Compatible Process Media Brake Fluid, Diesel, Hydraulic Fluid, Hydrogen, Motor Oil, Nitrogen and Air, Salt Water, Sea Water, Waste Water, Sensor Material 316L Stainless Steel, Socket Material 304L Stainless Steel, Sensor Type Diaphragm, Process Connection Type NPT, Display Units Bar & Mpa, psi