  • Mfr # PYFMAM016K
  • Zoro # G915580816
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Aluminum
Outside Dia.
2.48 in
Screw Size
M5 x 0.8
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PYFMAM016K
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
5/8 in
Outside Dia.
2.48 in
Screw Size
M5 x 0.8
Details
Material
Aluminum
Description
Python, mounting flange, aluminum w/ 16MM ID & 5MM keyway
  • 6-hole bolt pattern and keyway.
  • Made from aluminum and is capable of handling 200 lbs. axial load.
  • Available in 15 inch sizes from 3/8" to 1-1/4" and 10 metric from 8 mm to 30-mm.