  • Zoro # G1800364
/ea
Key Features
Shank Dia.
0.141"
Tap Chamfer
Plug
Tap Dimension Type
Inch
Tap Material
High Speed Steel
Tap Size
#2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
02CPB
Zoro #
G1800364
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Shank Dia.
0.141"
Tap Dimension Type
Inch
Tap Size
#2
Overall Length
1-7/8"
Pitch Diameter Limit
H1
Tap Thread Size
#2-56
Thread Length
9/16"
75% Thread Drill Size
1.73 mm
Thread Size
#2-56
65% Thread Drill Size
1.80 mm
55% Thread Drill Size
#49
Details
Item
Straight Flute Hand Tap
Tap Chamfer
Plug
Tap Material
High Speed Steel
Tap Style
Straight Flute (Hand)
Number of Flutes
3
Tap Thread Type
UNC
Number of Pieces
1
Tap Grouping
Tap
Thread Direction
Right Hand
Standards
ANSI, ISO 14001, ISO 9001, OS 9000
Tap Finish
Uncoated
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Features
Used for General Hand and Machine Tapping Operations
Spiral Direction
Neutral
Thread Standard
UNC
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Pipe
Threads per Inch
56
Extended Neck
No
Thread Limit
H1
Helix Angle
0 Degrees
Description
Screw Thread Insert STI Tap, Thread Size #2-56, UNC, Overall Length 1 7/8 in, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Right Hand, Thread Length 0.5625 in, Tap Chamfer Plug, Thread Limit H1, Class of Fit 3B, Number of Flutes 3