  • Mfr # A1191-4CNW375
  • Zoro # G1421917
Key Features
Overall Length
3/8 in
Thread Direction
Right Hand
Material
18-8 Stainless Steel
Material Grade/Class
Not Graded
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1191-4CNW375
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
3/8 in
Thread Size
1/4"-28
Drill Bit Size
G
Outside Diameter
0.316 in
Compatible Tap Size
1/4"-28
Tap Sizes
1/4-28 STI
Drill Size
G
Internal Thread Size
Free Coil Dia.
0.316 in
Length
0.375 in
Details
Item
Helical Insert
Thread Direction
Right Hand
Material
18-8 Stainless Steel
Material Grade/Class
Not Graded
Finish
Plain
Thread Type
UNF
Tang Style
Tanged
Compatible Material
Metal
Tensile Strength
200,000 to 250,000 psi
Helical Insert Type
Free-Running
System of Measurement
Inch
Type
Free Running Helical
Application
For Metal
Tensile Strength (PSI)
200,000 to 250,000 psi
Rockwell Hardness
C43-C50
Series
Heli-Coil
Manufacturer Location
Made in USA
Description
Helical Insert, Helical Insert Type Free-Running, System of Measurement Inch, Overall Length 3/8 in, Thread Size 1/4 In.-28, Thread Direction Right Hand, Thread Type Fine, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Dry Film Lubricant, Tang Style Tanged, Compatible Material Metal, Compatible Tap Size 1/4 In.-28, Drill Bit Size G, Maximum Hole Diameter Not Applicable, Tensile Strength 200,000 to 250,000 psi, Outside Diameter 0.32 in, Manufacturer Location Made in USA