  • Mfr # STK2026-15-460V-3PH-A
  • Zoro # G9241834
/ea
See details
Key Features
Color
Grey
Electric Hoist Item
Electric Chain Hoist
Hoist Mount
Hook Mounted
Includes
Chain Container, Limit Switches, Plug-In Connections
Lift Speed
26 FPM
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
STK2026-15-460V-3PH-A
Country of Origin
China
Dimensions
Housing Width
11.8 in
Housing Depth
24.7 in
Housing Length
25.2 in
15
Details
Color
Grey
Electric Hoist Item
Electric Chain Hoist
Hoist Lift
15 ft
Hoist Mount
Hook Mounted
Includes
Lift Speed
26 FPM
Load Capacity
4,000 lb
Min. Between Hooks
28 in
Phase
3
Standards
GS & CE
Voltage
460V 3-Phase
Brake
Friction
Amps @ Low Volts
3.15
Number of Speeds
1
Thermal Protection
Yes
Classification
H4
Lubrication
ISO VG 46
Item
Hoist Overload Protection
Yes
Hook Opening
40 mm
Reeving
Single
Application
General Industry
Description
The Starke STK Series Electric Chain Hoist is fast (26 FPM) and easy to hookup. This hoist has a rated capacity of 4,000 lbs and has 15 ft of lift. It includes a rigid top hook for easy hanging from a motorized or manual trolley. A chain container and pendant comes included. The pendant features easy to use up/down buttons and an E-stop button. It is compatible with either 230V or 460V 3-phase voltage.