  • Mfr # C434-12-16R
  • Zoro # G1607846
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Pieces
4
Head Type
Square, Center, Reversible Protractor
Blade Length (In.)
12 in
Head Material
Forged Steel
Graduations (In.)
32nds/64ths/50ths/100ths
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C434-12-16R
Country of Origin
United States
Dimensions
Blade Length (In.)
12 in
Length
Blade: 12"
Blade Length
12 in
Head Length
3 in
Blade Width
3/4 in
Head Width
9/16 in
Blade Thickness
0.08 in
Details
Item
Combination Set
Number of Pieces
4
Head Type
Head Material
Forged Steel
Graduations (In.)
32nds/64ths/50ths/100ths
Blade Material
Steel
Features
Reversible Lock Bolt, Scriber, Spirit level
Blade Finish
Satin
Graduation Type
16R
Graduations
Quick Reading 32nds/64ths/Aircraft Quick Reading 50ths/100ths
Finish
Blade: Satin Chrome, Head: Smooth Black Enamel
Face Type
Reversible
Includes
Accuracy
+/- .0025 in
Head Color
Black
Straightness Tolerance
0.001 in/ft
Graduation Units
Inches
Head Coating
Enamel
Graduation Marks - Front
1/100 in (Aircraft Quick Reading), 1/64 in (Quick Reading)
Graduation Mark Style
Etched
Squareness Tolerance
+/- 0.002 in
Graduation Scale
16R
Head Vial Included
Yes
Graduation Color
Black
System of Measurement
SAE
Blade Coating
Chrome
Description
Combination Square Set, Number of Pieces 4, Blade Finish Satin, Blade Material Steel, Head Length 3 in, Head Width 9/16 in, Blade Length 12 in, Blade Thickness 0.08 in, Blade Width 3/4 in, Graduation Mark Style Etched, Graduation Marks - Front 1/100 in (Aircraft Quick Reading), 1/64 in (Quick Reading), Head Type Center/Reversible Protractor/Square, System of Measurement SAE, Head Material Steel, Includes Reversible Lock Bolt, Scriber, Spirit Level, Head Vial Included Yes, Accuracy +/- .0025 in