  • Mfr # 733.1XFLZ-24
  • Zoro # G8204719
Resolution
0.0001 in/0.001 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
733.1XFLZ-24
Resolution
0.0001 in/0.001 mm
Range
23 in to 24 in, 584 to 609 mm
Maximum Measurement - mm
609 mm
Minimum Measurement - mm
584 mm
Minimum Measurement - Inch
23 in
Maximum Measurement - Inch
24 in
Inches Measured - Minimum
23 in
Inches Measured - Maximum
24 in
Accuracy
+/- 0.00015 in, +/- 0.004 mm
Millimeters Measured - Maximum
609 mm
Millimeters Measured - Minimum
584 mm
Description
Digital Outside Micrometer, Range 23 in to 24 in, 584 to 609 mm, Resolution 0.0001 in/0.001 mm, Accuracy +/- 0.00015 in, +/- 0.004 mm, IP Rating Not Rated, SPC Output Yes, Data Output Type Cabled, Long Form Calibration Certificate No, Coolant Resistant Yes, Dimension Type Inch/Metric, Included Certification Certificate of Inspection, Jaw Depth Not Applicable, Operation Type Digital, Thimble Type Friction, Anvil Material Carbide, Anvil Shape Flat Carbide Tipped, Case Included Yes, Case Type Case