  • Mfr # T436.1XRL-10
  • Zoro # G1589301
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Resolution
0.0001"
Features
Includes
Adjustable Wrench, Case
Spindle
Flat
Anvil
Flat
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
T436.1XRL-10
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Inch
Spindle Diameter
0.3 in
Spindle Diameter1
0.3 in
Details
Item
Outside Micrometer
Resolution
0.0001"
Range
9 to 10"
Features
Includes
Adjustable Wrench, Case
Spindle
Anvil
Thimble
Ratchet
Lock Nut Type
Knurled Ring Type
Rotating Spindle (Yes/No)
Yes
Long Form Calibration Certificate
No
Spindle Material
Carbide
Anvil Material
Carbide
SPC Output
No
Operation Type
Mechanical
Maximum Measurement - Inch
10 in
Thimble Type
Ratchet
Frame Material
Steel
Spindle Shape
Minimum Measurement - Inch
9 in
Accuracy
+/-0.0001 in
Anvil Shape
Case Included
Mechanical Display Type
Vernier
Inches Measured - Minimum
9 in
Inches Measured - Maximum
10 in
Included Certification
Not Included
Rotating Spindle
Yes
Description
Mechanical Outside Micrometer, Range 9 in to 10 in, Resolution 0.0001 in, Accuracy +/-0.0001 in, Long Form Calibration Certificate No, Dimension Type Inch, Included Certification Not Included, Mechanical Display Type Vernier, Operation Type Mechanical, Thimble Type Ratchet, Anvil Material Carbide, Anvil Shape Flat, Case Included No, Frame Material Steel, Includes Adjustable Wrench, Lock Nut Type Ring, Maximum Measurement - Inch 10 in, Minimum Measurement - Inch 9 in