  • Mfr # 444.1MXRL-125
  • Zoro # G1589277
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Resolution
0.0001"/0.01mm
Features
Includes
Adjustable Wrench, Case
Spindle
Flat
Anvil
Flat
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
444.1MXRL-125
Country of Origin
China
Dimensions
Spindle Diameter
0.25 in
Dimension Type
Metric
Spindle Diameter1
0.25 in
Details
Item
Outside Micrometer
Resolution
0.0001"/0.01mm
Range
100 to 125mm
Features
Includes
Adjustable Wrench, Case
Spindle
Anvil
Thimble
Ratchet
Lock Nut Type
Knurled Ring Type
SPC Output
No
Rotating Spindle (Yes/No)
Yes
Anvil Material
Carbide
Long Form Calibration Certificate
No
Spindle Material
Carbide
Anvil Shape
Maximum Measurement - mm
125 mm
Case Included
Yes
Spindle Shape
Thimble Type
Ratchet
Minimum Measurement - mm
100 mm
Accuracy
Operation Type
Mechanical
Mechanical Display Type
Vernier
Rotating Spindle
Millimeters Measured - Maximum
125 mm
Millimeters Measured - Minimum
100 mm
Included Certification
Not Included
Description
Mechanical Outside Micrometer, Range 100 mm to 125 mm, Resolution 0.01 mm, Accuracy +/-0.002 mm, Long Form Calibration Certificate No, Dimension Type Metric, Included Certification Not Included, Mechanical Display Type Vernier, Operation Type Mechanical, Thimble Type Ratchet, Anvil Material Carbide, Anvil Shape Flat, Case Included Yes, Includes Adjustable Wrench, Case, Lock Nut Type Ring, Maximum Measurement - mm 125 mm, Minimum Measurement - mm 100 mm, Rotating Spindle (Yes/No) Yes