  • Mfr # C635-1000
  • Zoro # G0801656
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Steel
Graduations
1/2mm and 1mm Both Sides
Finish
Satin
Graduation Type
35
Markings
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C635-1000
Country of Origin
United States
Dimensions
Width (mm)
32 mm
Length (mm)
1,000 mm
Length - Metric
1,000 mm
Thickness
0.05 in
Width - Metric
32 mm
Details
Item
Steel Rule
Material
Steel
Graduations
1/2mm and 1mm Both Sides
Finish
Satin
Graduation Type
35
Markings
Black
Construction
Spring-Tempered Steel
Hook Type
No Hook
Features
Quick Reading
Sides
Double-Sided
Graduation Color
Numeric Format
Decimal
Numeric Marks
Millimeters
Graduation Scale
Graduation Marks
0.5 mm
Coating
Chrome
Magnetic
Magnetic
Flexibility
Rigid
Graduation Mark Style
Etched
Graduation Units
Millimeters
System of Measurement
Metric
Rule Type
Rule
Rule Color
Gray
Reading Direction
Left to Right
Description
Steel Rule, Thickness 0.05 in, Graduation Marks 0.5 mm, Coating Chrome, Graduation Color Black, Flexibility Rigid, Graduation Mark Style Etched, Folding Rule Type Not Applicable, Backing Material Not Applicable, Finish Satin, System of Measurement Metric, Features Quick Reading, Rule Type Rule, Numeric Marks Millimeters, Numeric Format Decimal, Length - SAE Not Applicable, Length - Metric 1,000 mm, Width - SAE Not Applicable, Width - Metric 32 mm, Graduation Units Millimeters