  • Mfr # C635E-150
  • Zoro # G1188004
/ea
Key Features
Material
Steel
Graduations
mm, 1/2mm, mm, 1/2mm
Length (mm)
150 mm
Construction
Hardened And Tempered Tool Steel
Markings
C635E-150
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C635E-150
Country of Origin
United States
Dimensions
Length (mm)
150 mm
Width (mm)
19 mm
Thickness
0.05 in
Width - Metric
19 mm
Length - Metric
150 mm
Details
Item
Steel Rule, Spring Tempered
Material
Steel
Graduations
mm, 1/2mm, mm, 1/2mm
Construction
Markings
C635E-150
Hook Type
No Hook
Finish
Satin
Graduation Type
35
Magnetic
Magnetic
Rule Type
Rule
Coating
Chrome
Numeric Format
Decimal
System of Measurement
Metric
Flexibility
Rigid
Reading Direction
Left to Right
Numeric Marks
Millimeters
Graduation Mark Style
Etched
Sides
Double-Sided
Graduation Scale
35E
Rule Color
Gray
Graduation Color
Black
Graduation Marks
0.5 mm
Graduation Units
Millimeters
Description
Steel Rule, Spring Tempered, Thickness 0.05 in, Graduation Marks 0.5 mm, Coating Chrome, Graduation Color Black, Flexibility Rigid, Graduation Mark Style Etched, Folding Rule Type Not Applicable, Backing Material Not Applicable, Finish Satin, System of Measurement Metric, Includes -, Rule Type Rule, Numeric Marks Millimeters, Numeric Format Decimal, Length - SAE Not Applicable, Length - Metric 150 mm, Width - SAE Not Applicable, Width - Metric 19 mm, Graduation Units Millimeters