  • Mfr # BCF3L042120F03PB
  • Zoro # G2228199
/ea
Key Features
Material
Steel
Overall Height
10 ft
Overall Depth
42 in
Overall Width
3 in
Gauge
7 ga
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BCF3L042120F03PB
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
10 ft
Overall Depth
42 in
Overall Width
3 in
Height
120"
Depth
42"
Footplate Width
5 in
Footplate Depth
3 1/2 in
Details
Material
Steel
Gauge
7 ga
Finish
Powder Coated
Color
Blue
Standards
RMI
Item
Upright Frame
Pallet Rack Style
Structural
Footplates
3 1/2 in x 5 in
Load Capacity
39,990 lb
Pallet Rack Construction
Bolted
Pallet Rack Item
Upright Frame
Pallet Rack Connection Type
Bolted
Duty Rating
Heavy-Duty
Description
Upright Frame, Overall Depth 42 in, Overall Height 10 ft, Overall Width 3 in, Footplate Depth 3 1/2 in, Footplate Width 5 in, 39,990 lb Load Capacity, Duty Rating Heavy-Duty, Blue, Powder Coated, 7 ga, Steel, Bolted Pallet Rack Connection Type, RMI