  • Mfr # BCF3L042144F03PB
  • Zoro # G2228165
Overall Height
12 ft
Overall Depth
42 in
Overall Width
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BCF3L042144F03PB
Overall Height
12 ft
Overall Depth
42 in
Overall Width
3 in
Depth
42"
Height
144"
Footplate Width
5 in
Footplates
3 1/2 in x 5 in
Pallet Rack Construction
Bolted
Mounting
Floor
Description
Upright Frame, Overall Depth 42 in, Overall Height 12 ft, Overall Width 3 in, Footplate Depth 3 1/2 in, Footplate Width 5 in, 39,990 lb Load Capacity, Duty Rating Heavy-Duty, Blue, Powder Coated, 7 ga, Steel, Bolted Pallet Rack Connection Type, RMI