  • Mfr # BCF3L048120F03PB
  • Zoro # G2228180
Overall Height
10 ft
Overall Depth
48 in
Overall Width
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BCF3L048120F03PB
Overall Height
10 ft
Overall Depth
48 in
Overall Width
3 in
Height
120"
Depth
48"
Footplate Width
5 in
Upright Frame
Mounting
Floor
Footplates
3 1/2 in x 5 in
Description
Upright Frame, Overall Depth 48 in, Overall Height 10 ft, Overall Width 3 in, Footplate Depth 3 1/2 in, Footplate Width 5 in, 39,990 lb Load Capacity, Duty Rating Heavy-Duty, Blue, Powder Coated, 7 ga, Steel, Bolted Pallet Rack Connection Type, RMI