  • Mfr # TTS-1-906-16
  • Zoro # G7172724
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Sling Type
Type 2
Sling Material
Nylon
Number of Plies
1
Overall Width
6 in
Vertical Hitch Capacity
9,600 lb
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TTS-1-906-16
Country of Origin
United States
Dimensions
Sling Length
16 ft
Overall Width
6 in
Eye Length
16 in
Master Link/Bail Opening Width
2 3/4 in
Master Link/Bail Overall Height
9 in
Master Link/Bail Opening Height
4 1/2 in
Thickness
3/16 in
Details
Item
Web Sling
Sling Type
Type 2
Sling Material
Nylon
Number of Plies
1
Vertical Hitch Capacity
9,600 lb
Choker Hitch Capacity
Number of Legs
Color
Yellow
Basket Hitch Capacity
End Type
Triangle Link
Yarn Coating
Non-Hazardous Acrylic
Temp. Range
-40 Degrees to 194 Degrees F
Wear Resistant Cover
None
Includes
Permanent Identification Tag, Red Core Yarn Wear Indicator
Web Grade
Heavy-Duty
Standards
ASME B30.9, OSHA 1910.184
Basket Hitch Capacity @ 45 Degrees
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Basket Hitch Capacity @ 30 Degrees
Fitting Material
Steel
Maximum Operating Temperature
194 Degrees F
Tag Features
Encapsulated Tag
Tag Attachment Type
Fully Sewn
Visual Indicators
None
Hitch Type
Basket, Choker, Vertical
Resistance Properties
Chemical-Resistant, Oil-Resistant, Water-Resistant, Corrosion-Resistant
Basket Hitch Capacity @ 60 Degrees
Description
Web Sling, Sling Type Type 2, Sling Material Nylon, Number of Plies 1, Sling Length 16 ft, Eye Length 16 in, Overall Width 6 in, Number of Legs 1, Vertical Hitch Capacity 9,600 lb, Choker Hitch Capacity 7,600 lb, Basket Hitch Capacity 19,200 lb, Hook Attachment Type Not Applicable, Basket Hitch Capacity @ 30 Degrees 9,600 lb, Basket Hitch Capacity @ 60 Degrees 16,600 lb, Tag Features Encapsulated Tag, Color Yellow, Thickness 3/16 in, Standards ASME B30.9, OSHA 1910.184