  • Mfr # 36-244-3DB
  • Zoro # G9936193
/ea
See details
Key Features
Cabinet Style
Combo Drawer
Duty Rating
Super Duty
Load Capacity per Shelf
1900 lbs
Door Type
Standard
Lock Type
Padlock Hasp
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
36-244-3DB
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
78 in
Overall Depth
24 in
Overall Width
36 in
Inside Drawer Height
5 5/8 in
Cabinet Height Range
Full Height
Inside Drawer Width
29 11/16 in
Shelf Depth
21 1/2 in
Panel Material Thickness
12 ga
Drawer HxWxD
(3) 5 5/8 in x 29 3/4 in x 20 in
Leg Height
6 in
Drawer Depth
20 in
Height of Cabinet
78 in
Details
Cabinet Style
Combo Drawer
Duty Rating
Super Duty
Load Capacity per Shelf
1900 lbs
Door Type
Standard
Lock Type
Padlock Hasp
Door Locking Points
3 Points
Number of Shelves
4 Adjustable
Number of Drawers
3
Item
Storage Cabinet
Cabinet Material
Steel
Method of Construction
Welded
Shelf Capacity
Material
Steel
Number of Doors
2
Includes
Drawers, Shelves
Assembled/Unassembled
Assembled
Color
Dark Gray
Base Type
Legs
Shelf Adjustment Increments
2 in
Load Capacity per Drawer
400 lb
Locking Cabinet
Yes
Mobility
Stationary
Shelf Adjustability
(4) Adjustable
Door Handle Type
Swing
Casters Included
No
Cabinet Finish
Baked Enamel
Description
Storage Cabinet, Base Type Legs, Cabinet Color Dark Gray, Cabinet Storage Components Drawers, Shelves, Frame Assembled Assembled, Mobility Stationary, Number of Shelves 4, Overall Depth 24 in, Overall Width 36 in, Vertical Shelf Clearance Not Applicable, Audit Trail Storage None, Cabinet Finish Baked Enamel, Cabinet Material Steel, Duty Rating Super Duty, Door Type Solid, Door Handle Type Swing, Door Locking Points 3, Overall Height 78 in, Drawer Depth 20 in, Drawer Height 5 5/8 in