  • Mfr # 36-243-3DB-L
  • Zoro # G3951821
/ea
Key Features
Cabinet Style
Combo Wardrobe
Duty Rating
Heavy Duty
Load Capacity per Shelf
1900 lbs
Door Type
Standard
Lock Type
Padlock Hasp
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
36-243-3DB-L
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
75 in
Overall Depth
24 in
Overall Width
36 in
Panel Material Thickness
14 ga
Height of Cabinet
75 in
Details
Cabinet Style
Combo Wardrobe
Duty Rating
Heavy Duty
Load Capacity per Shelf
1900 lbs
Door Type
Standard
Lock Type
Padlock Hasp
Door Locking Points
3 Points
Number of Shelves
4
Number of Drawers
0
Item
Storage Cabinet
Cabinet Material
Steel
Shelf Capacity
Color
Gray
Assembled/Unassembled
Assembled
Method of Construction
Welded
Number of Doors
2
Includes
Drawers, Shelves
Base Type
Legs
Shelf Adjustment Increments
2 in
Load Capacity per Drawer
400 lb
Mobility
Stationary
Shelf Adjustability
Adjustable
Door Handle Type
Swing
Locking Cabinet
Yes
Cabinet Finish
Baked Enamel
Description
Storage Cabinet, Base Type Legs, Cabinet Color Gray, Cabinet Storage Components Drawers, Shelves, Frame Assembled Assembled, Mobility Stationary, Number of Shelves 4, Overall Depth 24 in, Overall Width 36 in, Vertical Shelf Clearance Not Applicable, Audit Trail Storage None, Cabinet Finish Baked Enamel, Cabinet Material Steel, Duty Rating Extra-Heavy Duty, Door Type Solid, Door Handle Type Swing, Door Locking Points 3, Overall Height 75 in, Load Capacity per Shelf 1,900 lb