  • Mfr # SA12015AC
  • Zoro # G3657823
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Electric Winch Item
Electric Winch
Winch Type
Pulling
1st Layer Load Capacity
2,700 lb
Motor HP
1 hp
1st Layer Line Speed
2 fpm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SA12015AC
Country of Origin
United States
Dimensions
Included Rope Dia.
7/32 in
Overall Height
8 in
Control Pendant Cord Length
10 ft
Included Rope Length
50 ft
Overall Length
11 3/8 in
Overall Width
8 13/16 in
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Line Length
50 ft
Mfr. Warranty Length
1 yr
Included Line Diameter
1/5 in
Controller Cord Length
10 ft
Details
Electric Winch Item
Electric Winch
Winch Type
Pulling
Voltage Rating
120V AC
1st Layer Load Capacity
2,700 lb
Motor HP
1 hp
1st Layer Line Speed
2 fpm
Rope Material
Wire
Full Load Amps
7 A
Winch Gear Type
Spur
Item
Series
StrongArm
No Load Line Speed
9 fpm
Winch Gear Ratio
570:1
Gear Type
Spur
Drum Capacity for 1/4 In. Cable
68 ft
Free Spooling Clutch Type
Lever
Gear Ratio
570:1
Mechanical Brake
Yes
Pulley Block
Yes
Full Load Line Speed
3.5 fpm
Clutch Release
Clutch Type
Free Spooling Clutch
1st Layer Line Pull
Includes
Factory Installed Remote Control and Emergency Crank Handle
Maximum Pulling Capacity
Max Drum Capacity per Line Dia
68 ft per 1/4 in
Included Components
Clutch Release, Brake
Maximum Current
7 A
Operation
Includes Brake
Brake Included
Compatible Line
Wire Rope
Product Type
Control Type
Manual Lever
Motor Horsepower
Operating Voltage
120V AC
Voltage
120V AC
Description
The Strongarm SA12015AC Electric Winch is a 1HP electric winch that can pull up to 2700 lb. It comes with a 50 ft wire rope and a 1st layer line pull of 2700 lb. The 1st layer line pull is 2700 lbs, while the overall length of the winch is 11 3/8 in. The Strongarm SA12015AC Electric Winch has an 8 in. overall height and a 120V AC voltage rating. It has an 8 A full load amps and a 1 hp motor HP rating. The Strongarm SA12015AC Electric Winch will be the ideal tool for your next project, allowing you to complete it quickly and efficiently.