  • Mfr # WDMT1205ZDTR-H-ACK200
  • Zoro # G0583331
/ea
Key Features
ISO Number
WDMT1205ZDTR-H
Insert Style
WDMT
Insert Size
1205
Mounting Style
Screw-On
Insert Thickness
0.200"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
WDMT1205ZDTR-H-ACK200
Country of Origin
Japan
Dimensions
Insert Size
Insert Thickness
0.200"
Nose Radius
2.000"
Thickness
0.200 in
Depth of Cut
0.0790 in
Corner Radius
0.0787 in
Details
ISO Number
WDMT1205ZDTR-H
Insert Style
WDMT
Mounting Style
Screw-On
No. of Edges
3
Insert Application
Medium
Grade
ACK200
Stainless (M) Compatibility
No
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
For Use With
Milling Cutters
Inscribed Circle
0.4720 in