  • Mfr # WDMT1205ZDTR-ACM200
  • Zoro # G0583377
/ea
Key Features
No. of Edges
3
Lead Angle
70 Degrees
Insert Material
Carbide
Inscribed Circle
0.4720 in
Grade
ACM200
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
WDMT1205ZDTR-ACM200
Country of Origin
Japan
Dimensions
Nose Radius
2.000"
Insert Thickness
0.200"
Insert Size
Depth of Cut
0.0790 in
Thickness
0.200 in
Corner Radius
0.0787 in
Details
No. of Edges
3
Lead Angle
70 Degrees
Insert Material
Carbide
Inscribed Circle
0.4720 in