  • Mfr # CR2110TK15
  • Zoro # G316281640
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Height
4.38 in
Color
Black
Width
15 in
Depth
22 in
Standards
UL -ULC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CR2110TK15
Country of Origin
Türkiye
Dimensions
Height
4.38 in
Width
15 in
Depth
22 in
Details
Color
Black
Item
ElectricCooktop
Standards
UL -ULC
Application
ElectricCooktop
Finish
Description
SUMMIT CR2110TK15 is a two-burner 115V electric cooktop that brings outstanding value to kitchen counters. Made from Eurokera ceramic glass, the CR2110TK15 offers modern style and convenience with an easy-to-clean jet black cooking surface. Two 1200W radiant elements feature a 6in diameter, manufactured by E.G.O. of Germany. Push-to-turn control knobs provide infinite heat control. A residual heat light indicates when the surface is still hot. This unit is made in Europe and includes a stainless steel trim kit that allows the cooktop to be installed in 15in wide counter cutouts. An identical model is available with 230V operation see the CR2220TK15. Also available with one and three burners, SUMMIT CR electric cooktop series offers top performance in a quality design. NOTE: This unit requires professional installation.
  • Easy cleanup and elegant style on a smooth ceramic glass surface
  • 2 1200W burners, each with 6" diameter, manufactured for SUMMIT by E.G.O. of Germany, considered by many to be the finest in the world
  • Ships with a seamless stainless steel exterior trim kit that allows users to install this cooktop in 15" wide cutouts
  • Upfront controls and easy-to-operate knobs offer easier accessibility
  • Prevents accidents by requiring a small amount of force to turn on cooktop heat
  • Indicates when surface is still hot to touch
  • Cooktop cutout is 10-3/4" wide by 19" deep, while the stainless steel trim kit allows it to be installed in 15" wide openings