  • Mfr # C48ELGLASSPUMPMB
  • Zoro # G816281317
/ea
See details
Key Features
Standards
ETL -ETL-C
Capacity
5.1 cu. ft.
Length
24 in
Height
42.5 in
Width
47.25 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C48ELGLASSPUMPMB
Country of Origin
China
Dimensions
Length
24 in
Height
42.5 in
Width
47.25 in
Details
Item
Kitchenette
Standards
ETL -ETL-C
Capacity
5.1 cu. ft.
Color
White
Defrost Type
Cycle
Application
Kitchenette
Finish
White
Description
Summit brings innovation and convenience to non-traditional kitchen spaces with a new line of all-in-one kitchenettes designed for portable use in settings without standard water lines. Great for efficiency housing, off-grid living, and temporary or basement kitchens, the C48ELGLASSPUMPMB is a mobile 48 inch wide kitchenette composed of a refrigerator-freezer, 2-burner coil cooktop, sink, and storage cabinet that can be used as a portable water station. We include CKPUMPKIT, a package that features everything you need to connect the sink to a removable 5 gallon water jug to pump your fresh water through the included faucet. The kit comes with a 5 gallon jug, 6 gallon waste water container, 110V water pump, and all of the hardware and tubing you need to install your own inno plumbingin sink.
  • Unit is installed on a dolly with four casters (front two locking) for easy mobility
  • Includes a 5-3/4" 600W front element and 7" 900W rear element in a smooth black finish for easier cleanup and safer cooking
  • Over 5 cu.ft. of storage space inside, with a compact freezer compartment included
  • Easy to install 110V pump system to connect the included fresh water jug to your sink
  • Large cabinet interior can fit up to two standard 5 gallon jugs (1 included with kit)
  • Connects to your sink drain for easy cleanup