  • Mfr # SFC150225
  • Zoro # G0937426
/ea
Key Features
Application
Fan Cycling
Standards
CE Listed, UL Listed
Switch Action
Close on Rise
Pressure Range - Maximum
225 psi
Product Type
Pressure Switch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SFC150225
Country of Origin
China
Dimensions
Pressure Connection Size
1/4 in
Details
Item
Pressure Switch
Application
Fan Cycling
Standards
CE Listed, UL Listed
Switch Action
Close on Rise
Pressure Range - Maximum
225 psi
Product Type
Contact Form
SPST
Rated Voltage
120V AC, 240V AC, 24V AC
Pressure Connection Gender
Female
Reset Type
Automatic Reset
Electrical Connection Type
Hardwired
Pressure Connection Type
Flare
Maximum Temperature Setting
149 Degrees F
Pressure Range - Minimum
150 psi
Minimum Temperature Setting
-31 Degrees F
Control Type
Element Material
Stainless Steel
Maximum Operating Temperature
149 Degrees F
Minimum Operating Temperature
-31 Degrees F
Pressure Range Adjustability
Fixed
Description
Pressure Switch, Product Type Pressure Switch, Pressure Range - Maximum 225 psi, Pressure Range - Minimum 150 psi, Pressure Range Adjustability Fixed, Pressure Connection Gender Female, Pressure Connection Type Flare, Time Delay Setting Not Applicable, Pressure Connection Size 1/4 in, Rated Voltage 120V AC, 240V AC, 24V AC, Contact Form SPST, Switch Action Close on Rise, Electrical Connection Type Hardwired, Reset Type Automatic Reset, Application Fan Cycling