  • Zoro # G8259221
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material - Machining
Carbide Tipped
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Decimal Inch
Flute Type
Straight
Cutting Direction - Machining
Right Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G8259221
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Size - Decimal
0.5920 in - 0.5920
Flute Length
2 in
Size
0.5920"
Dimension Type
Decimal inch
Shank Size
0.4375"
Size- Decimal
0.5920" (0.5920)
Large End Dia.
0.5920"
Reamer Size
37/64 in
Shank Dia.
7/16 in
Overall Length
8 in
Cutting Dia. Tolerance
+0.0003 in /-0.0000 in