  • Mfr # PRO2-220HT
  • Zoro # G9967176
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Hot Melt
Length
10 1/2 in
Voltage
120V
Output
8 lb/hr
Glue Stick Capacity
0.43 in, 0.45 in, 1/2 in, 7/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PRO2-220HT
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Length
10 1/2 in
Size
Tool Length
Compatible Glue Stick Diameter
7/16 in, 1/2 in
Details
Item
Glue Gun
Type
Hot Melt
Voltage
120V
Output
8 lb/hr
Glue Stick Capacity
Characteristics
Tool Weight
1.3 lb
For Use With
Standard Size: 7/16 in, 1/2 in, 0.45 in and 0.43 in Diameter Glue Sticks
Operating Temp.
380 Degrees F
Feed
Trigger
Function
Larger Volume Applications, Melts Up to 8 lb/hr
Switch Type
On/Off
Includes
Wire Stand
Watts
220 W
Standards
C-US, CSA
Operation Style
Finger Trigger
Wattage
220 W
Series
PRO2-220HT
Features
Minimum Operating Temperature
380 Degrees F
Output Rate
Temperature Set Points
Maximum Operating Temperature
Power Source
Corded
Compatible Format
Smooth Sticks
Description
Glue Gun, Operation Style Finger Trigger, Compatible Format Smooth Sticks, Maximum Operating Temperature 380 Degrees F, Minimum Operating Temperature 380 Degrees F, Output Rate 8 lb/hr, Power Source Corded, Voltage 120V, Tool Weight 1.3 lb, Series PRO2-220HT, Temperature Set Points 380 Degrees F, Standards C-US, CSA, Tool Length 10 1/2 in, Compatible Glue Stick Diameter 7/16 in, 1/2 in