  • Mfr # 563TB18STN
  • Zoro # G621828790
/ea
Key Features
Width
3.25 in
Bar Length
18 in
Finish
Satin Nickel
Material
Zinc
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
563TB18STN
Country of Origin
China
Dimensions
Width
3.25 in
Bar Length
18 in
Details
Finish
Satin Nickel
Material
Zinc
Description
The Symmons Oak Collection's transitional design complements a variety of bathroom styles. The Oak 18 inch bathroom towel bar features a durable wall mounting system and is made from stainless steel and zinc to ensure durability. The towel holder has a weight capacity of up to 50 lbs. if toggle anchors are used and a capacity of up to 24 lbs. if self drill or tile anchors are used. It is available in multiple finishes to add an elegant, modern touch to your bathroom. The product comes with a Limited Lifetime Residential Warranty and a 10 Year Limited Commercial Warranty.