  • Zoro # G521723010
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Conductors
4
Conductor Size
18 AWG
Package Type
Spool
Conductor Material
Copper
Temp. Range
-4 Degrees to 167 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
5718-500WH
Zoro #
G521723010
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Conductor Size
18 AWG
Cable Length
500 ft
Outside Diameter
0.220 in
Details
Number of Conductors
4
Package Type
Spool
Conductor Material
Copper
Temp. Range
-4 Degrees to 167 Degrees F
Jacket Color
White
Application
Fire Rating
Plenum
Conductor Design
Stranded
Shielding Material
Aluminum Foil/Mylar
NEC Article and Type
800 CMP, 725 CL3P
Jacket Material
PVC
Fire Resistance Rating
Plenum / CL3P / CMP / FT6
Shielded / Unshielded
Shielded
Conductor Gauge
18 AWG
Item
Control Cable
Style
18/4 CMP Shielded
Maximum Voltage Rating
300 V
Standards
NFPA 262 and CSA FT6, RoHS Compliant, UL Listed
Description
SYSTON CABLE TECHNOLOGY Security, Control, Sound & Alarm Cable 18 AWG 4 Stranded Conductors Shielded Plenum Rated - CMP, CL3P, FPLP, FT6 Conductor: Stranded Bare Copper Number of Conductors: 4 (Twisted) Size: 18 AWG Insulation: Plenum PVC (Low Smoke, Flame Retardant & RoHS Compliant) Shielding: Aluminum Foil/Mylar (Aluminum Side Contact Drain Wire) Drain Wire: Tinned Copper Rip Cord: Applied Longitudinally Under Jacket Jacket: Plenum PVC (Low Smoke, Flame-Retardant & RoHS Compliant) Nominal Cable Diameter (in): 0.220 Temperature Rating (oF): Installation: +32 to +140 Storage & Operation: -4 to +167