Spruce EcoSmart Backpack, TBB013US
  • Mfr # TBB013US
  • Zoro # G5040473
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Volume Capacity
7.13 gal
Product Line
Spruce EcoSmart
Depth
8.3 in
Minimum Screen Size Supported
15.6 in
Recycled
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TBB013US
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Depth
8.3 in
Minimum Screen Size Supported
15.6 in
Width
13 in
Maximum Screen Size Supported
16 in
Length
12.5 in
Height
18.8 in
Details
Volume Capacity
7.13 gal
Product Line
Spruce EcoSmart
Recycled
Yes
Tablet Compartment
Item
Carrying Case
Durability
Bump Resistant, Drop Resistant, Scratch Resistant
Color
Black/Green
Protection Level
Good
Laptop Compartment
Additional Compartments
Front Pocket
Carrying Options
Shoulder Strap, Trolley Strap
Case Features
Material
Polyester
Style
Backpack
Checkpoint Friendly
Adjustable Strap
Recycled Content
Plastic
Description
The Spruce EcoSmart Backpack is designed to protect up to 15.6" widescreen laptops and is constructed of 100% recycled polyester material. The case also features PVC-free material, nickel-free hardware and recyclable plastic components to emit fewer toxins into the environment. To store your essentials, the backpack features a key clip, water bottle holder, MP3 player, business card holder, pen loops and accessory compartments. Quick-access front pocket provide a convenient place to store items while on the go. The padded back panel and adjustable shoulder strap allow for a customized, comfortable fit. A colorful green interior lightens the case, making items stored inside more visible. Both sleek and sporty, the Spruce line offers a durable eco-friendly option with tasteful color accents.