  • Zoro # G203522832
Free Shipping & Returns
Key Features
Thread Size
M5
Plunger Dia.
2.40 mm
Thread-Locking Element Included
No
Nose Shape
Standard
Overall Length
20.3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
69703X01
Zoro #
G203522832
UPC #
Country of Origin
Germany
Dimensions
Thread Size
M5
Plunger Dia.
2.40 mm
Overall Length
20.3 mm
Ring Dia.
No
Body Length
18 mm
Thread Length
18 mm
Plunger Width
2.4 mm
Body Diameter
5 mm
Details
Item
Spring Plunger
Nose Shape
Standard
Initial Nose Force
5 N
With Locking Plunger
Body Finish
Uncoated
With Flange
Retractable
Plunger Projection
2.3 mm
Final Nose Force
17 N
Plunger Material
Stainless Steel
Body Material
Stainless Steel
Thread
Fully Threaded
Nose Material
Retractability
Not Retractable
Measurement System
Metric
Plunger Material Grade
300
Plunger Finish
Uncoated
Includes Thread-Locking Element
Thread-Locking Element Not Included
Body Material Grade
5.8
Includes Flange
Flange Not Included
Thread Pitch
0.8 mm
Includes Locking Plunger
Locking Plunger Not Included
Description
Spring Plunger, Thread Size M5, Thread Length 18 mm, Nose Shape Standard, Plunger Material Stainless Steel, Plunger Dia. 2.40 mm, Plunger Projection 2.3 mm, Mounting Type Hex Socket Drive, With Locking Plunger No, Body Length 18 mm, Final Nose Force 17 N, Flange Thickness Not Applicable, Initial Nose Force 5 N, Overall Length 20.3 mm, Plunger Width 2.4 mm, Ring Dia. No, Thread Pitch 0.8 mm, With Flange No, Handle Type Not Applicable, Body Finish Uncoated, Body Material Stainless Steel