  • Zoro # G6912577
Key Features
Plunger
Nylon
Thread Size
1/2"-13
Body Length (In.)
1-1/4
End Force Initial (Lb.)
2.70
Finish
Clear Zinc
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
52306X01
Zoro #
G6912577
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Thread Size
1/2"-13
Body Length (In.)
1-1/4
Plunger Dia. (In.)
Body Width (In.)
Overall Length
1.5 in
Plunger Width
0.248 in
Plunger Dia.
0.2480 in
Thread Length
1.25 in
Body Length
1.25 in
Body Dia.
1/2 in
Drive Size
0.188 in
Body Diameter
0.5 in
Details
Plunger
Nylon
End Force Initial (Lb.)
2.70
Finish
Clear Zinc
Plunger Travel (In.)
Material
Steel
End Force Final (Lb.)
9.30
Type
Without Locking Element
Item
Spring Plunger
Force
Light
Spring
Stainless Steel
Thread
Fully Threaded
Retractable
No
Final Nose Force
9.3 lbf
Plunger Finish
Zinc
Thread-Locking Element Included
No
Plunger Material
Delrin
Plunger Projection
0.25 in
Initial Nose Force
2.7 lbf
Body Material
Steel
Body Finish
Zinc-Plated
Nose Material
Delrin
Nose Shape
Standard
Retractability
Not Retractable
Body Material Grade
12L14
Includes Thread-Locking Element
Thread-Locking Element Not Included
Thread Pitch
0.077 in
Measurement System
Inch
Includes Locking Plunger
Locking Plunger Not Included
Description
Spring Plunger, Thread Size 1/2 In.-13, Thread Length 1.25 in, Nose Shape Standard, Plunger Material Delrin, Plunger Dia. 0.2480 in, Plunger Projection 0.25 in, Mounting Type Hex Socket Drive, Body Length 1.25 in, Final Nose Force 9.3 lbf, Flange Thickness Not Applicable, Initial Nose Force 2.7 lbf, Overall Length 1.5 in, Plunger Width 0.248 in, Thread Pitch 0.077 in, Handle Type Not Applicable, Body Finish Zinc-Plated, Body Material Steel, Handle Material Not Applicable, Plunger Finish Zinc