  • Zoro # G6437514
Key Features
Thread Size
3/8"-16
Body Length (In.)
1-1/8
Plunger Travel (In.)
0.187
End Force Initial (Lb.)
2.80
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
53317X01
Zoro #
G6437514
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Thread Size
Body Length (In.)
1-1/8
Plunger Dia. (In.)
Body Width (In.)
Thread Length
1.125 in
Plunger Dia.
0.1860 in
Overall Length
1.312 in
Body Length
1.125 in
Body Dia.
3/8 in
Plunger Width
0.186 in
Drive Size
0.125 in
Body Diameter
0.375 in
Details
Plunger Travel (In.)
End Force Initial (Lb.)
2.80
Material
Stainless Steel
End Force Final (Lb.)
7.20
Plunger
Nylon
Type
Without Locking Element
Item
Spring Plunger
Force
Light
Spring
Retractable
No
Thread-Locking Element Included
No
Final Nose Force
7.2 lbf
Plunger Projection
0.187 in
Body Material
Thread
Fully Threaded
Plunger Material
Delrin
Initial Nose Force
2.8 lbf
Nose Material
Delrin
Measurement System
Inch
Includes Thread-Locking Element
Thread-Locking Element Not Included
Body Material Grade
303
Plunger Finish
Uncoated
Body Finish
Uncoated
Retractability
Not Retractable
Thread Pitch
0.063 in
Nose Shape
Standard
Includes Locking Plunger
Locking Plunger Not Included
Description
Spring Plunger, Thread Size 3/8 In.-16, Thread Length 1.125 in, Nose Shape Standard, Plunger Material Delrin, Plunger Dia. 0.1860 in, Plunger Projection 0.187 in, Mounting Type Hex Socket Drive, Body Length 1.125 in, Final Nose Force 7.2 lbf, Flange Thickness Not Applicable, Initial Nose Force 2.8 lbf, Overall Length 1.312 in, Plunger Width 0.186 in, Thread Pitch 0.063 in, Handle Type Not Applicable, Body Finish Uncoated, Body Material Stainless Steel, Handle Material Not Applicable