  • Zoro # G800940824
Current
3 A
Standards
UL E28476; CSA LR7189
See all product information
Get a 10% off coupon
Zoro #
G800940824
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Contact Plating Thickness
15 µin
Details
Item
PCB Mount Header
Current
3 A
Standards
UL E28476; CSA LR7189
Terminal Type
Through Hole
Connection Material
Phosphor Bronze
Material
Thermoplastic
Max. Temp.
105°C
Features
Unshrouded
Hole Center to Center
2.54 mm
Number of Rows
1
Current Rating
3 A
Contact Finish
Gold Plated
Contact Type
Pin
Number of Contacts
1
Connector Terminates To
Printed Circuit Board
Terminal Finish
Gold Flash
Flammability Rating
UL 94 V-0