  • Zoro # G800940718
Black
Insulation Material
Thermoplastic
Current
3 A
Standards
CSA LR7189; UL E28476
Height
13.59 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Zoro #
G800940718
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Height
13.59 mm
Length
0.3 in
Contact Plating Thickness
15 µin
Details
Item
PCB Mount Header
Color
Black
Insulation Material
Thermoplastic
Current
3 A
Standards
CSA LR7189; UL E28476
V-0
Features
Shrouded
Terminal Type
Insulation Displacement Crimp
Material
Connection Material
Brass
Max. Temp.
105°C
Hole Center to Center
2.54 mm
For Use With
Receptacle Housing Assembly
Contact Finish
Gold Plated
Number of Contacts
2
Number of Rows
1
Current Rating
3 A
Contact Type
Pin
Flammability Rating
UL 94 V-0