  • Zoro # G800940664
/ea
Key Features
Type
Insulation Displacement Crimp
Color
Black
Insulation Material
Thermoplastic
Current
3 A
Standards
UL E28476; CSA LR7189
See all product information
Get a 10% off coupon
Zoro #
G800940664
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Height
13.59 mm
Length
0.4 in
Contact Plating Thickness
15 µin
Details
Item
PCB Mount Header
Type
Insulation Displacement Crimp
Color
Black
Insulation Material
Thermoplastic
Current
3 A
Standards
UL E28476; CSA LR7189
Max. Temp.
105°C
Connection Material
Brass
Material
Features
Shrouded
For Use With
Receptacle Housing Assembly
Terminal Type
Hole Center to Center
2.54 mm
Contact Type
Pin
Number of Contacts
3
Number of Rows
1
Contact Finish
Gold Plated
Current Rating
3 A
Connector Terminates To
Printed Circuit Board
Flammability Rating
UL 94 V-0