  • Zoro # G600928664
/ea
Key Features
Insulation Color
White
Max. Temp.
221 Degrees F
Wire Type
Stranded, Discrete Wire
Max. Voltage
600V AC
Wire Range
24 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G600928664
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
0.936 in
Details
Item
Connector Assembly
Insulation Color
White
Max. Temp.
221 Degrees F
Wire Type
Stranded, Discrete Wire
Max. Voltage
600V AC
Wire Range
24 AWG
Connection Type
Locking Lance, Insulation Displacement Crimp (IDC)
Features
Strain Relief
Connection Material
Copper Alloy
Standards
UL, CSA Listed
Terminal Type
Socket
Application
Power and Signal, Printed Circuit Board, Wire and Cable
Mounting Type
Cable Mount
Contact Plating Material
Nickel
Insulation Dia
0.095 in