  • Zoro # G100946694
/ea
Key Features
Max. Voltage
100V AC
Maximum Voltage
100 V AC
Application
High Temperature
Current
0.5 A
Series
Free Height
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G100946694
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Height
5 mm
Contact Plating Thickness
0.2 µm
Details
Item
PCB Mount Receptacle
Max. Voltage
100V AC
Maximum Voltage
100 V AC
Application
High Temperature
Current
0.5 A
Series
Free Height
Maximum Operating Temperature
125 Degrees C
UL 94 Flammability Rating
V-0
Max. Temp.
125°C
Terminal Type
Surface Mount
Connection Material
Copper Alloy
Hole Center to Center
0.8 mm
Features
With Boss
Material
Steel
Current Rating
0.5 A
Contact Finish
Matte Gold Plated
Number of Contacts
40
Contact Type
Socket
Number of Rows
2
Connector Terminates To
Printed Circuit Board
Flammability Rating
UL 94 V-0