  • Zoro # G100940081
/ea
Key Features
Color
Natural
Insulation Material
Nylon
Max. Voltage
600V AC
Maximum Voltage
600 V AC
Application
Power
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G100940081
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Max. Insulation Dia.
0.18 in
Contact Plating Thickness
0.76 to 0.91 µm
Details
Item
Header
Color
Natural
Insulation Material
Nylon
Max. Voltage
600V AC
Maximum Voltage
600 V AC
Application
Power
Standards
CSA Certified; UL E28476; UL Recognized
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
UL 94 Flammability Rating
V-2
Terminal Type
Through Hole - Solder
Max. Temp.
105°C
For Use With
Plug Housing
Material
Hole Center to Center
6.35 mm
Number of Contacts
9
Number of Rows
3
Contact Type
Socket
Contact Finish
Gold Plated
Flammability Rating
UL 94 V-2