  • Zoro # G600939554
/ea
Key Features
Color
Natural
Insulation Material
Nylon
Max. Voltage
600V AC
Maximum Voltage
600 V AC
Application
Power
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G600939554
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Contact Plating Thickness
0.76 to 0.91 µm
Details
Item
Header
Color
Natural
Insulation Material
Nylon
Max. Voltage
600V AC
Maximum Voltage
600 V AC
Application
Power
Current
10 A
Standards
UL E28476; UL Recognized
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
UL 94 Flammability Rating
V-0
Material
Max. Temp.
105°C
Terminal Type
Through Hole - Solder
Hole Center to Center
6.35 mm
For Use With
Plug Housing
Number of Contacts
12
Number of Rows
3
Contact Finish
Gold Plated
Contact Type
Pin
Current Rating
10 A
Terminal Finish
Matte Tin Plated
Flammability Rating
UL 94 V-0