  • Zoro # G600955677
/ea
Key Features
Number of Rows
2
Material
Nylon
Standards
CSA Certified; UL E28476; UL Recognized
Application
Power, Signal
Height
9.6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G600955677
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Height
9.6 mm
Length
34.8 mm
Width
0.94 in
Details
Item
Housing
Number of Rows
2
Material
Nylon
Standards
Application
Power, Signal
Color
Natural
Terminal Type
Crimp
Hole Center to Center
4.2 mm
Max. Temp.
105°C
Connector Terminates To
Wire & Cable
Max. Voltage
600V AC
Flammability Rating
UL 94 V-2