  • Zoro # G500938466
/ea
Key Features
Type
Pin
Color
Natural
Insulation Material
Polyamide
Max. Voltage
600V AC
Maximum Voltage
600 V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G500938466
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Width
0.384 in
Height
12.8 mm
Length
39 mm
Max. Insulation Dia.
3.1 mm
Contact Plating Thickness
2.03 µm
Details
Item
Header
Type
Pin
Color
Natural
Insulation Material
Polyamide
Max. Voltage
600V AC
Maximum Voltage
600 V AC
Application
Power
Current
9 A
Standards
CSA Certified; UL E28476; UL Recognized
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
UL 94 Flammability Rating
V-2
Features
Circuit Identification Feature; Shrouded
Max. Temp.
105°C
Material
Hole Center to Center
4.2 mm
Terminal Type
Through Hole - Solder
Contact Type
Number of Contacts
18
Current Rating
9 A
Number of Rows
2
Contact Finish
Tin Plated
Connector Terminates To
Printed Circuit Board
Terminal Finish
Tin Plated
Flammability Rating
UL 94 V-2