  • Zoro # G000940754
/ea
Key Features
Color
Black
Current
3 A
Standards
UL E28476; CSA LR7189
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
UL 94 Flammability Rating
V-0
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G000940754
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Contact Plating Thickness
30 µin
Details
Item
Connector
Color
Black
Current
3 A
Standards
UL E28476; CSA LR7189
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
UL 94 Flammability Rating
V-0
Features
Panel Mount Feature; Shrouded
Material
Nylon
Connector Type
Plug
Connection Material
Phosphor Bronze
Max. Temp.
105°C
Hole Center to Center
2.54 mm
Contact Type
Pin
Number of Contacts
24
Contact Finish
Gold Plated
Current Rating
3 A
Number of Rows
2
Flammability Rating
UL 94 V-0