  • Zoro # G900940229
/ea
Key Features
Color
Black
Current
3 A
Standards
CSA LR7189; UL E28476
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
UL 94 Flammability Rating
V-0
See all product information
Get a 10% off coupon
Zoro #
G900940229
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Contact Plating Thickness
30 µin
Details
Item
PCB Mount Header
Color
Black
Current
3 A
Standards
CSA LR7189; UL E28476
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
UL 94 Flammability Rating
V-0
Terminal Type
Through Hole
Connection Material
Copper Alloy
Features
With Board Standoff; Shrouded
Max. Temp.
105°C
Hole Center to Center
2.54 mm
Material
Thermoplastic
Contact Type
Pin
Number of Rows
1
Number of Contacts
24
Contact Finish
Gold Plated
Current Rating
3 A
Terminal Finish
Tin Plated; Tin over Nickel
Flammability Rating
UL 94 V-0