  • Zoro # G200940301
/ea
Key Features
Color
Black
Insulation Material
Thermoplastic
Standards
UL E28476; CSA LR7189
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
UL 94 Flammability Rating
V-0
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G200940301
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Contact Plating Thickness
30 µin
Details
Item
PCB Mount Header
Color
Black
Insulation Material
Thermoplastic
Standards
UL E28476; CSA LR7189
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
UL 94 Flammability Rating
V-0
Material
Max. Temp.
105°C
Terminal Type
Through Hole
Features
Shrouded
Hole Center to Center
2.54 mm
Connection Material
Phosphor Bronze
Number of Contacts
28
Number of Rows
2
Contact Type
Pin
Current Rating
3 A
Contact Finish
Gold Plated
Flammability Rating
UL 94 V-0