  • Zoro # G900939940
/ea
Key Features
Type
Tab
Color
White
Insulation Material
Nylon
Max. Voltage
250V AC
Maximum Voltage
250 V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G900939940
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Width
0.605 in
Height
9.4 mm
Length
7.92 mm
Contact Plating Thickness
2.03 µm
Details
Item
Header
Type
Tab
Color
White
Insulation Material
Nylon
Max. Voltage
250V AC
Maximum Voltage
250 V AC
Application
Power
Current
7.5 A
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
UL 94 Flammability Rating
V-0
Connection Material
Brass
Hole Center to Center
3.96 mm
Material
For Use With
Plug Housing
Features
Unshrouded
Max. Temp.
105°C
Terminal Type
Through Hole - Solder
Number of Contacts
2
Number of Rows
1
Contact Type
Contact Finish
Tin Plated
Current Rating
7.5 A
Connector Terminates To
Printed Circuit Board
Terminal Finish
Tin Plated
Flammability Rating
UL 94 V-0