  • Zoro # G300983185
/ea
Key Features
Length
1.57 in
Voltage
300 V
Color
Black
Current Rating
1A
Mounting Options
None
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G300983185
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
1.57 in
Screw Size
M3
Details
Voltage
300 V
Color
Black
Current Rating
1A
Mounting Options
None
Number of Rows
1
Number of Levels
1
Bottom Termination Style
Printed Circuit
Barrier Strip Style
Tri-Barrier
Number of Positions
6
Mounting Insert
Without
Mounting Angle
Right Angle
Screw Plating Material
Zinc
Product Type
Barrier Strip
Screw Head Type
Combo Phil-Slot
Block Style
Open Bottom with Standoffs
Terminal Plating Finish
Bright
Top Hardware
Wire Clamp Combo Head
Housing Material
Thermoplastic
Mounting Ears
Without
Connector & Contact Terminates To
Printed Circuit Board
UL Flammability Rating
UL 94V-0
Wire Range
30 to 16 AWG
Terminal Plating Material
Tin
Current Rating (Max)
1A