  • Zoro # G600940499
/ea
Key Features
Type
Breakaway
Color
Black
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer
Max. Voltage
30V AC
Maximum Voltage
30 V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G600940499
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Contact Plating Thickness
100 to 200 µin
Details
Item
PCB Mount Header
Type
Breakaway
Color
Black
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer
Max. Voltage
30V AC
Maximum Voltage
30 V AC
Current
3 A
Standards
UL E28476; CSA LR7189
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
UL 94 Flammability Rating
V-0
Connection Material
Phosphor Bronze
Terminal Type
Through Hole
Hole Center to Center
2.54 mm
Max. Temp.
105°C
Features
With Board Standoff
Material
Contact Type
Pin
Number of Contacts
40
Contact Finish
Tin Plated
Current Rating
3 A
Number of Rows
1
Flammability Rating
UL 94 V-0