  • Zoro # G101043026
/ea
Key Features
Max. Voltage
100V AC/DC
Max. Temp.
85°C
Height
4 mm
Color
Black
Material
Glass-Filled Polyester
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G101043026
UPC #
Country of Origin
Germany
Dimensions
Height
4 mm
Length
7.1 mm
Contact Plating Thickness
3 to 5 µm
Details
Item
Connector
Max. Voltage
100V AC/DC
Max. Temp.
85°C
Color
Black
Material
Glass-Filled Polyester
Features
With Board Standoff; Shrouded
Connection Material
Copper Alloy
Terminal Finish
Tin over Nickel; Tin Plated
Connector Terminates To
Printed Circuit Board
Connector Type
Female-on-Board
Number of Contacts
4
Flammability Rating
UL 94 V-0
Hole Center to Center
1.27 mm
Contact Type
Socket
Contact Finish
Tin over Nickel
Current Rating
0.85 A