  • Zoro # G300939960
/ea
Key Features
Color
Green
Maximum Voltage
300 V AC
Current
15 A
Connection Material
Phosphor Bronze
Hole Center to Center
5.08 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G300939960
UPC #
Country of Origin
Italy
Details
Color
Green
Maximum Voltage
300 V AC
Current
15 A
Connection Material
Phosphor Bronze
Hole Center to Center
5.08 mm
For Use With
Printed Circuit Board
Connector Type
Header
Max. Voltage
300V AC
Material
Polyamide
Number of Contacts
4
Number of Rows
1
Contact Finish
Tin Plated
Current Rating
15 A