  • Zoro # G601038034
/ea
Key Features
Wire Connector Style
Square Grid
Type
Plug
Color
Black
Insulation Material
Nylon
Max. Voltage
600V AC/DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Zoro #
G601038034
UPC #
Country of Origin
Mexico
Details
Item
Connector
Wire Connector Style
Square Grid
Type
Plug
Color
Black
Insulation Material
Nylon
Max. Voltage
600V AC/DC
Maximum Voltage
600 V AC/DC
Standards
CSA Certified; UL E28476; UL Certified and Recognized
Maximum Operating Temperature
130 Degrees C
Number of Ports
6
UL 94 Flammability Rating
V-0
Max. Temp.
130°C
Features
Panel Mount Feature
Connector Type
Material
Wire Type
Discrete; Stranded
For Use With
Header; Receptacle Housing
Number of Rows
3
Contact Type
Socket
Number of Contacts
6
Hole Center to Center
5 mm
Flammability Rating
UL 94 V-0